PROGRESSİVE (İLERLEYEN) RETİNAL DEJENERASYON-PRD/PDA

 

(Retinanın ayrılması ayrı bir konu olarak işlenmiştir)

Retinanın doğmasal olarak tam gelişememesi veya anormal bir gelişim göstererek yapısal dejenerasyona uğramasıdır. Bu dejenerasyon fotoreseptörlerin arkasında yer alan retinal tabakayı etkilediği için ışığı tespit edip, beyine elektrik sinyalleri gönderen rod ve cones’lar (fotoreseptörler) işlevlerini yerine getiremezler. Retinal tabakanın etkilenmesi sonucu beyne gönderim yapılamaz ve görüş kaybolur. Hastalığın ilk safhalarında loş ışıkta görmeyi sağlayan rod’lar etkilenir. Bu sebepten PRD’li kedi hastalığın erken evrelerinde loş ışıkta iyi görememeye başlar. Hastalık ilerledikçe cones’larda etkilenir ve görme her tür ışıkta azalır; yavaş yavaş körlük şekillenir. PRD her iki gözde aynı anda gelişen bir hastalıktır. İlerlemiş vakalarda gözbebeği sarı-yeşil bir renk alabilir.

Kalıtımsal faktörler de bu anomalide önemli rol oynarlar. Abyssinian ırkı kedilerde PRD dominant kalıtımsal özelliktir. İran ve Siyam kedilerinde genetik yatkınlık görülür. Kısa tüylü ev kedileri ve kırma kedilerde PRD çok nadirdir. Bazı hayvanlar sadece sessiz taşıyıcıdırlar; hastalık belirtisi göstermezler. PRD’li hayvanlar kesinlikle çiftleştirilmemelidir. Anne veya babasında PRD olduğunu bildiğiniz kedinizi hiçbir hastalık belirtisi göstermese dahi çiftleştirmemelisiniz; taşıyıcı olabilir. Hastalık doğmasal olarak edinilir ve ilk belirtiler genellikle 6. aydan sonra ortaya çıkar;  kedi  6-8 yaşına(en geç) geldiğinde görme kaybı oluşmuş olur. Bazı vakalarda körlük çok hızlı şekillenebilir, yavru bir yaşına gelmeden görme duyusunu kaybedebilir. Kedilerde genellikle ilk belirtiler görüldükten 18-24 ay içerisinde körlük şekillenebilir.

Kedilerde retina yangısı, retinal ayrılmalar, glaukom, kalıtımsal merkezi sinir sistemi hastalıkları, beyin kaynaklı sorunlar, optik sinirlerin yangısı,   feline leukemia, feline immunodefiency virus, feline infectious peritonitis virus, mantar enfeksiyonları (cryptococcosis, histoplasmosis), zehirlenmeler (ilaç, zehirli bitkiler vb.), Taurine (amino acid) eksikliği de PRD’ye benzeyen retina dejenerasyonuna ve körlüğe sebep olabilirler. PRD teşhisi koyabilmek için bu ihtimalleri elemek gerekir.

PRD’nin belirtileri:

*göz bebeklerinin genişlemesi

*dışarı çıkma, oyun oynama isteksizliği

*temkinli yürüme, ürkeklik

*nesnelere çarpmak

*merdivenlerden inerken zorlanmak

*loş ışıkta, akşam saatlerinde hareketsizleşme, durgunluk

*aşırı uyumak, depresyon

Maalesef PRD tedavisi olan, ilerlemesi durdurulabilen bir hastalık değildir.